Bolesti hlavy a migréna
Bolí mě hlava
Co se děje?
Co dělám?
Co bude?
Chci pomoci
Objednejte se k lékařiBolesti hlavy a migréna

Nemoc

Bolest hlavy rozhodně není pouze steskem hypochondrů a výsadou hysterek. Je to skutečná nemoc, kterou do systému řadí a popisuje i Mezinárodní klasifikace nemocí (MKN). Bolest hlavy jako příznak může skutečně doprovázet banální choroby, ale na druhé straně představovat i známku varující před ohrožením života. Není radno ji podceňovat a spoléhat se na rozličné "osvědčené" pokusy o domácí léčbu.

Bolest obecně slouží odpradávna k tomu, aby varovala. Říká: "Pozor, děje se něco špatného!" Akutní bolest bývá zpravidla signálem upozorňujícím na porušení rovnováhy v pochodech našeho těla, příznakem onemocnění. Vnímání a vedení bolesti zajišťují senzitivní nervová vlákna a jejich zakončení.

Samotný mozek však překvapivě tato vlákna téměř žádná nemá a nemůže proto bolet. Intenzivní bolest může vznikat v obalech mozku - mozkových plenách. Bolest hlavy, jakou zná většina z Vás, má však svůj původ mimo lebeční dutinu. Kůže, svaly, vazy, povrch kostí, sliznice, oči i zuby jsou bohatě protkány citlivými nervovými vlákny a mohou být zdrojem bolesti.

Největší skupinu (asi 75 %) tvoří takzvané primární bolesti hlavy. Vyskytují se samy o sobě, na jejich vzniku se nepodílí jiné onemocnění. Nejznámější z nich je určitě migréna, ale nejčastější je takzvaná tenzní bolest hlavy (bolest hlavy z nadměrného psychického napětí). Mezi primární bolesti se řadí i cluster headache. Sekundární bolesti hlavy - bolesti hlavy jako součást jiných onemocnění - tvoří menší, ale někdy o to závažnější skupinu.

Primární bolesti hlavy se spolu s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem, srdečním infarktem nebo mozkovou mrtvicí označují někdy také jako civilizační choroby. Některým z různých druhů bolestí hlavy trpí až 93 procent mužů a 99 procent žen.

Typ bolesti hlavy Celoživotní prevalence
v % u žen
Celoživotní prevalence
v % u mužů
Migréna 15-20 6
Tenzní bolesti hlavy 88 69
Všechny typy bolesti hlavy 99 93

Migrénu zná z vlastní zkušenosti 6 procent mužů a 20 procent žen. Její první projevy se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. Záchvaty začínají zpravidla již v dětství nebo v období puberty. Častěji migréna postihne chlapce, v pubertě se poměr přesouvá ve "prospěch" děvčat. Vážným znamením je trend posledních let, kdy dochází k posunu výskytu těchto nemocí do stále mladších věkových skupin.

Bolí Vás hlava? Ano? Při každé opakované bolesti hlavy vyhledejte lékaře. Nejspíše Vám sdělí, že je vše v pořádku. Co když ale není? Každá bolest hlavy by měla být řádně vyšetřena!Bolest hlavy navozená léky
Nadužívání některých léků, zejména analgetik nebo ergotaminu, může navozovat bolesti hlavy.
Migréna
Bolest na jedné straně hlavy (obyčejně v okolí oka), někdy s vizuálními poruchami. Bolest je pulzující, často přechází i na druhou polovinu hlavy. Záchvat bolesti hlavy při migréně trvá obvykle 4-72 hodin, může být doprovázen zvracením.
Tenzní bolest hlavy
Tupá bolest jako pás kolem hlavy zahrnující temeno a krk, trvá 30 minut až 7 dní.
Nakupení bolestí hlavy (cluster
headache)

Nakupení záchvatů bolesti hlavy, většinou velmi krutá či trhavá bolest, intenzivní bolest za jedním okem, spojená se slzením a zarudnutím spojivek, trvá většinou 15-180 minut.


Nemoc
Příznaky
Diagnóza
Léčba
Lékař
Otestujte se!