Bolesti hlavy a migréna
Bolí mě hlava
Co se děje?
Co dělám?
Co bude?
Chci pomoci
Objednejte se k lékařiBolesti hlavy a migréna

Co dělám?

Myslíte si, že můžete migrénu ovlivnit? Existuje prevence? Ano, migrénu můžete ovlivnit jako jakoukoliv další nemoc. Co tedy děláte špatně? A jak si můžete sami pomoci?

 • Stres - Vyvarujte se nadměrnému stresu, konfliktní situace řešte ihned. Stres je jedním z hlavních faktorů vzniku migrény.
 • Menstruace a menopausa - Hlídejte si změny v cyklu, konzultujte s gynekologem. Ženy dobře znají potíže okolo menstruace, nezřídka doprovázené bolestí hlavy.
 • Hormonální změny - Snažte se o pravidelné užívání hormonálních přípravků (antikoncepce, substituce). Změny v hormonálních hladinách často způsobují migrénu.
 • Jídlo - Jezte pravidelně, vyhněte se čokoládě, plesnivým sýrům, nadbytku citrusových plodů. Všechny tyto potraviny obsahují látku podobnou látce tvořící se v mozku, která mimo jiné způsobuje záchvaty migrény.
 • Alkohol - Pijte střídmě, červené víno může ovlivňovat frekvenci záchvatů migrény.
 • Kouření - Nejen od migrény, ale celkově se Vašemu tělu uleví, přestanete-li kouřit.
 • Spánek - Nedostatek, nebo naopak přebytek úzce souvisí s rozvojem bolestí hlavy a migrénou. Spěte akorát, doporučuje se 6, 5 hodiny denně.
 • Světelné či zvukové efekty - Vyhněte se místům, kde na Vaše smysly útočí.
 • Poranění lebky a krční páteře - Používejte ochranné pomůcky v práci i při sportu. Každé poranění hlavy konzultujte s lékařem.
 • Psychické stavy - Deprese, úzkosti svěřte do rukou lékaře. Jsou často provázené migrénou, psychoterapie a další možnosti Vám mohou významně ulehčit život.
 • Analgetika - Nekonzumujte nadbytek léků, aniž byste se poradili s lékařem. Návyk na léky může být významným a těžko odstranitelným faktorem vzniku chronických bolestí hlavy.

Zaznamenejte si bezprostřední události před záchvatem migrény. Pomůže to Vašemu lékaři určit některé spouštěcí momenty. Soustřeďte se především na:

 • Poruchy režimu spánku
 • Hormonální změny
 • Stres doma i v práci
 • Jídelníček
 • Meteorologické podmínky

Za tenzní bolesti hlavy odpovídá stres, deprese, chronické každodenní spory doma v rodině a v zaměstnání, nefyziologické pracovní pozice - např. práce u počítače, dlouhotrvající psaní a čtení. Uvedené nepříznivé vlivy vyvolávají poruchu spočívající ve změně napětí a prokrvení krčních a šíjových svalů. To se považuje za hlavní příčinu tohoto typu bolestí hlavy. Cvičte, při práci se protahujte, vyvarujte se nadměrným stresům.

Migréna sama není život ohrožující chorobou. Může však být i příznakem skrytého onemocnění. Ve všech případech, kdy se mění charakter záchvatů, zvyšuje se jejich četnost a přetrvávají některé příznaky aury déle než 60 minut, je bezpodmínečně nutná konzultace s lékařem.

Diář migrenika

Přiložený formulář slouží k přesnému zaznamenání výskytu jednotlivých hlavních rizikových faktorů ve Vašem týdenním režimu. V případě přítomnosti rizikového faktoru v určitý den vybarvěte příslušný obdélník. Stejně postupujte i v případě, že jste v daný den pocítili bolest hlavy. Její intenzitu ohodnoťte jedním až třemi křížky (+ slabá intenzita, +++ velmi silná intenzita). Zaznamenejte i přítomnost doprovodných příznaků (nevolnost, zvracení, světloplachost atd.). V případě, že jste užili nějaký lék, poznamenejte jeho název a úspěšnost takové léčby. Pole "Další" a "Poznámky" slouží k zaznamenání Vašich vlastních postřehů a okolností, které by mohly se vznikem bolesti hlavy souviset.

Vyplněný diář Vám může pomoci v pátrání po příčině Vašich bolestí hlavy. Z údajů lze následně posoudit typ obtíží a zhodnotit i výsledek jejich léčby.

Aktivita PO ÚT ST ČT SO NE
Datum . . . . . . .
Jídlo . . . . . . .
Změna počasí . . . . . . .
Stres . . . . . . .
Fyzická aktivita . . . . . . .
Alkohol . . . . . . .
Únava/Poruchy spánku . . . . . . .
Další . . . . . . .
BOLEST HLAVY . . . . . . .
INTENZITA . . . . . . .
DALŠÍ PŘÍZNAKY . . . . . . .
LÉČBA . . . . . . .
ÚSPĚCH . . . . . . .
Poznámky . . . . . . .

Otestujte závažnost svých příznaků!Nemoc
Příznaky
Diagnóza
Léčba
Lékař
Otestujte se!