Bolesti hlavy a migréna
Bolí mě hlava
Co se děje?
Co dělám?
Co bude?
Chci pomoci
Objednejte se k lékařiBolesti hlavy a migréna

Léčba

Budete mít za sebou nejdůležitější krok. Absolvujete komplexní lékařské vyšetření, které vyvrátí všechny Vaše obavy. Je už nadevše jasné, že Vám tak dobře známé obtíže způsobuje opravdu "jen" migréna. Co to pro Vás a Váš další život znamená? Co se s tím dá dělat?

NEMEDIKAMENTÓZNÍ LÉČBA

  • úprava životního stylu, klidový režim, relaxace, obklady

MEDIKAMENTÓZNÍ LÉČBA

  • Akutní léčba záchvatů
  • Profylaktická léčba migrény

Existuje celá řada staletími ověřených i relativně nových rad a postupů, jak se při bolestech hlavy chovat. Tyto takzvané nemedikamentózní (tedy bez použití léků) postupy by měly tvořit "první linii" léčby. Začínáme proto tím, co můžeme sami ovlivnit. Očekávejte všeobecně neoblíbenou lékařskou radu: "Změňte svoji životosprávu!" Jejím cílem není zakazovat a omezovat, je tu od toho, aby pomohla. Cílená změna životosprávy, psychoterapie a relaxační techniky mohou přispívat k podstatné redukci počtu záchvatů. Zkuste správný režim dodržovat a sami uvidíte.

Poznávacím znakem každého nemocného s bolestí hlavy je kromě zamračeného výrazu také studený obklad na čele. Klid a navlhčený ručník na čele patří mezi nejjednodušší účinné prostředky k tišení bolesti hlavy. Pomoci může také jemné tření spánků a masáž krku.

Medikamentózní léčbu záchvatů můžeme dělit na "léky NA migrénu" (akutní léčba záchvatů) a "léky PROTI migréně" (profylaktická léčba). Akutní léčba migrény se zaměřuje na již vzniklou bolest hlavy. Může být cílena pouze proti bolesti hlavy (nespecifická léčba, analgetická) nebo zasahovat přímo do mechanismu vzniku migrény (specifická léčba, antimigrenózní).

Mnoho lidí sahá při počínajících bolestech hlavy po volně prodejných lécích potlačujících bolest (analgetikách). Mezi tři hlavní běžná analgetika patří kyselina acetylsalicylová (např. Aspirin, Acylpirin, Aspro), ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin, Brufen) a paracetamol (např. Paralen, Ataralgin, Panadol). Tyto léky však dokáží pouze přechodně ovlivnit následek migrenózního záchvatu, na jeho trvání ani vlastní existenci nic nemění. Jejich dlouhodobé užívání s sebou navíc přináší rizika.

Specifická léčba migrény spočívá v podání léku při prvních příznacích aury nebo záchvatu bolesti. Lék má za úkol co nejrychleji utlumit záchvat a potlačit i všechny doprovodné příznaky (zvracení, nevolnost, fotofobii, fonofobii). Zároveň musí mít co nejméně nežádoucích účinků a fungovat i v případě dlouhodobého podávání.

Předem je třeba říct, že ideální lék proti bolestem hlavy není, žádný z dostupných léků nezabírá stoprocentně u všech nemocných, není zcela tolerován a není naprosto spolehlivý. Naproti tomu léčba migrény v posledních letech výrazně pokročila a přináší úlevu stále více pacientům.

Významný pokrok způsobilo objevení nového typu léků nazývaných triptany. Ty dnes představují nejúčinnější skupinu léků a tvoří základ léčby migrény. K dispozici jsou tři formy aplikace léku.

  • tablety - nástup účinku do 30 minut - nejužívanější forma vhodná v případě lehké migrény bez zvracení
  • nosní sprej - nástup účinku do 15 minut - vhodný pro záchvaty migrény s rychlým nástupem a zvracením, pro které nelze podat tablety
  • podkožní injekce - nástup účinku do 10 minut - nejrychlejší a neúčinnější forma vhodná pro těžké migrény provázené zvracením

V případě častého výskytu záchvatů migrény je na místě profylaktická léčba. Pravidelné a dlouhodobé užívání léků má za cíl snížit počet a frekvenci záchvatů o více než polovinu. Proti vzniku migrény působí celá řada dnes již běžně předepisovaných léků, další se zkoušejí. Optimální léčebný plán postihující právě Vaši migrénu pomůže sestavit Váš ošetřující lékař.

Úspěšná léčba by měla být komplexní, kombinovat nemedikamentózní a medikamentózní postupy, změnu životního stylu a stravování. Hlavním předpokladem úspěchu je dobrá spolupráce mezi lékařem a pacientem.Nemoc
Příznaky
Diagnóza
Léčba
Lékař
Otestujte se!