Bolesti hlavy a migréna
Bolí mě hlava
Co se děje?
Co dělám?
Co bude?
Chci pomoci
Objednejte se k lékařiBolesti hlavy a migréna

Vaše zkušenosti s bolestmi hlavy

Růža, 26. 9. 2005

Bolesti hlavy mě začaly trápit kolem maturity, zřejmě v souvislosti s více namáhanou krční páteří. Po začátku studia na vysoké škole se stávaly intenzivnější a při prvním zkouškovém období - zřejmě v důsledku stresu - propukla první migréna naplno. Věděla jsem, o co se jedná, přítelkyně mojí maminky jí také trpívala, průběh býval příšerný a bez prášků vůbec nemohla existovat.
Migréna mě pak týrala s různou intenzitou dlouhé roky, dokud se mi nepodařilo pokusem a chybou zjistit, jak na ni. Ráda bych použila tohoto fóra, abych pomohla svými zkušenostmi.
Především bych chtěla upozornit, že jsem po čase navštívila lékaře, tehdy se ale nic moc nevyšetřovalo a dali mi nějaké léky. Ty ale nepomáhaly. Nakonec jsem používala běžné prášky na bolest Dinyl, Neuralgen, Mironal, dnes Apo-Ibuprofen, který užívám i na bolavá záda. Možná, že intenzita mých záchvatů nebyla tak velká, ale vtip použití těchto mírnějších prostředků tkvěl především v tom, že je třeba je použít při prvním náznaku bolesti.
Kdykoli jsem doufala, že se bez prášku obejdu, že to vydržím, vždycky to vedlo k smutným koncům.
Když se podívám na klasický průběh migrény, moje probíhala trochu atypicky - chyběla první i druhá fáze (nebo byly téměř nepostřehnutelné), ale každá zanedbaná bolest hlavy nutně končila migrénou, s nezvládnutelnou pulsující bolestí a nakonec zvracením, po němž zvolna docházelo k uklidnění. Stávalo se mi dokonce poměrně často, že jsem se již se silnou bolestí hlavy probudila.
Dlouholetým pozorováním jsem došla k tomu, že některé věci jsou pro mne tabu - červené víno, petržel, libeček, alkohol při začínající bolesti hlavy.
Hrozně důležité je pravidelné jídlo a rovnoměrný a stálý přísun tekutin!
Jste-li na cestách, často dochází k jeho narušení a tím k migréně.
Pokud trpíte špatnou krční páteří, také ona může být spouštěcím impulsem - cvičte ji. Mně se nejlépe osvědčilo cvičení "medvěd v kleci", které jsem viděla v německé televizi. Spusťte hlavu volně na prsa a zvedněte obloukem doleva nahoru. Totéž opakujte doprava. Stačí pár cviků a křečovité svalstvo se uvolní. Při příliš ztuhlé páteři pomůže vetřít důkladně francovku pomocí kousku vaty.
Pokud se Vám stává, že Vás migréna moří nejvíc o víkendu, ošiďte spánek a nařiďte si budíka, vstávání je příjemnější než bolest hlavy.
A nakonec největší objev. Kdysi jsem v nějakém populárním pořadu zaslechla, že migréna vzniká zúžením cév v mozku a následným zvýšením tlaku v nich (tedy vlastně trochu jinak, než se uvádí teď zde) a dalším stupňováním tohoto stavu. A mě napadlo, že by se krev dala odčerpat na druhý konec těla.
Je to prosté - postačí kbelík s horkou vodou. Voda musí být tak horká, jak jen vydržíte a hodí se v případech, kdy už samotný prášek nezabírá.
Tento objev mi pomohl ještě jinak. Migréna jako by pochopila, že již nejsem bezbranná. Už mne nepřepadá tak často a záchvaty jsou většinou jen mírné.

Zdravím - Růža Vaništová


Pokud chcete něco autorovi příspěvku vzkázat, napište nám mail na info@bolestihlavy.cz s uvedením jména autora a ID příspěvku (ID tohoto příspěvku je 6), Váš vzkaz předáme.Nemoc
Příznaky
Diagnóza
Léčba
Lékař
Otestujte se!